به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان، نرم افزار «طنین وحی» تولید شده این مرکز شامگاه جمعه در شبستان مصلی امام خمینی(ره) رونمایی شد.

در این مراسم سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مردم حضور داشتند.

حجت الاسلام دکتر سید احمد سجادی، مدیر عامل مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان، نرم افزار طنین وحی را یک نرم افزار منحصر به فرد در عالم اسلام دانست.

وی ضمن تأکید بر حمایت ارشاد از این نرم افزار خاطرنشان کرد: نرم افزار طنین وحی دارای قابلیت ها و ظرفیت های فراوانی است.

حجت الاسلام سجادی با اشاره به این که نرم افزار طنین وحی متن کامل قرآن با ترجمه گفتاری نمایشی به صورت سبک نمایش رادیویی را در خود اختصاص داد، یادآور شد: برای تهیه این نرم افزار از ۱۶۲ صدا پیشه و هنرمند استفاده شد.

وی افزود: امکان پخش به صورت «ترتیل»، «ترتیل و ترجمه گویا» و «ترجمه گویا» از قابلیت های این نرم افزار است.

در ادامه این رونمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ترجمه قرآن کریم به زبان های مختلف و نیز اتخاذ روش های بدیع و تازه برای ارائه و عرضه معارف قرآن از اهمیت بسزایی برخوردار است.
سید عباس صالحی نرم افزار ‘طنین وحی’ را ابتکاری تازه توصیف و خاطرنشان کرد: ترجمه قرآن کریم به شکل مکتوب از هزار سال پیش رواج داشته است اما باید گفت ترجمه این کتاب آسمانی به روش گویای گفتاری ــ نمایشی با فضاسازی و ترکیب افکتها و آواهای مناسب یک ابداع بدیع و تازه است .
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بیش از یک سوم آیات نورانی قرآن کریم با این روش قابلیت ترجمه دارند، عنوان کرد: این روش امکانی فراهم می کند تا بخش بیشتری از مردم بتوانند در ارتباط موثر با قرآن کریم قرار بگیرند.
صالحی در ادامه افزود: اینکه برای ترجمه قرآن کریم نیاز به خواندن نباشد و بتوان با شنیدن ارتباط لازم برقرار کرد بدون شک تاثیر آن بیش از یک قالب ساده و به دور ایده های هنری خواهد بود.
وی با تشکر از تمامی دست اندارکاران این امر خاطرنشان کرد: ایجاد چنین توانمندی هایی در حوزه قرآن فرصت مناسبی را برای ارائه و گسترش بیشتر مفاهیم و آموزه های قرآنی فراهم می آورد.
در طرح «طنین وحی»، ترجمه متن مقدس قرآن با شیوه و محتوایی نوین ارائه شده است.
بیش از یک سوم آیات نورانی قرآن کریم، مواردی است که به نقل قول از شخصیت های مختلف پرداخته است، که در پروژه حاضر این نقل قول ها به صورت نمایشی با حضور حدود ۲۴۰ نقش اجرا شده و در قالب یک ترجمه گویای گفتاری ــ نمایشی با فضاسازی و ترکیب افکت ها و آواهای مناسب، عرضه می شود.
آیاتی که شامل نقل قول نیست، به صورت روایت با حس مربوط ارائه می شود تا فهم متن و مفهوم آیه را برای مخاطب تسهیل کند.
بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن با شعار «قرآن، چلچراغ هدایت» از ۳۰ اردیبهشت تا ۱۴ خرداد به مدت ۱۷ روز از ساعت ۱۷ تا ۲۴در محل مصلای امام خمینی (ره) میزبان علاقه مندان است.