بسم ِاللّهِ الرَحمن ِالرَحیم
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷

مقدمه رساله استحباب التختم بالعقیق

رساله استحباب التختم بالعقیق

محمّد ابراهیم خوزانی (شهادت ۱۱۶۰ ق)

تحقیق و تصحیح: محمّد داوری

 

بِسْمِ اللّه الرَّحمنِ الرَّحیمِ

 مقدمه

 رساله «استحباب التختم بالعقیق» رساله‌اى زیبا و کوتاه از میرزا محمّد ابراهیم خوزانى از علماى بزرگوار شیعه در قرن دوازدهم قمرى مى‌باشد.

آن جناب فرزند مرحوم غیاث‌الدین محمّد خوزانى است و در خوراسگان از توابع اصفهان که با نام خوزان معروف بوده، متولّد شده است.

عالمان و تراجم‌نگاران شیعه از فضل و بزرگى و مقام علمى وى ستایش کرده‌اند و او را به جلالت قدر ستوده‌اند از جمله صاحب کتاب «تتمیم الامل» آورده است: او یگانه عصر خود در فقه و اصول و حکمت بود، فقیهى دقیق‌النظر، خوش فهم و با فکرى عمیق بود. من از محضرش بهره بردم و او عالمى شیرین کلام و خوش خلق بود.

همچنین شاگرد وى عالم فقیه آقا باقر هزار جریبى در اجازه‌اى که به سیّد بحرالعلوم قدّس سِرُّه داده از وى با عنوان عالم فاضل فقیه جلیل‌القدر و عظیم‌المرتبه یاد کرده است. ایشان از شاگردان و مجازین امیر محمّد حسین خاتون آبادى و میر محمّد خلیفه سلطانى است وجمع زیادى از عالمان شیعه از او اجازه روایت گرفته‌اند.

از آثار قلمى ایشان از این تألیفات اطلاع داریم :

۱ـ تفسیر آیه «و اذا قرء القرآن»

۲ـ تفسیر قرآن

۳ـ حواشى بر کتب اربعه ۴ـ رساله‌اى در تحریم غنا

۵ـ رساله‌اى در اینکه درهم و دینار قیمى است یا مثلى

۶ـ رساله‌اى در مشروعیت تلقین میت توسط اطفال و…

ایشان در سال ۱۱۶۰ در اصفهان به دست نادر شاه افشار به شهادت رسید و در مقبره آب بخشان مدفون گردید.

رساله حاضر بر اساس نسخه شماره عمومى ۶۱۲۶ کتابخانه آستان قدس رضوى تصحیح گردیده است و در این تصحیح کوشش گردیده نسخه به دقت بازخوانى و روایات رساله از منابع اصلى جستجو گردد. این اثر اولین رساله از آثار محمّد ابراهیم خوزانى عالم قرن دوازدهم مى‌باشد و امید است این تلاش براى احیاء آثار علمى فرزانگان شیعه مورد قبول خداوند سبحان و اولیاء دین و اهل نظر و تحقیق قرار گیرد. آمین.

 

والحمد لله رب العالمین  

تحقیقات حوزه علمیه نجف‌آباد       

ذیحجّه ۱۴۲۷ ق ـ محمّد داورى

پاسخ دهید

سوال امنیتی: