بسم ِاللّهِ الرَحمن ِالرَحیم
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷

توضیح رساله مفتاح الجنان/میراث حوزه دفتر سوم

مفتاح الجنان

در شرح دعای صباح

آیت اللّه حاج میرزا رضا کلباسی قدّس سِرُّه

تحقیق و تصحیح: مهدی رضوی

بِسْمِ اللّهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

مقدّمه

دعا یکى از زیباترین جلوه‌هاى حضور عبد در برابر معبود و عاشق در پیشگاه محبوب خویش است. ترنّم مناجات با پروردگار عالم یکى از بزرگترین لذّت‌هاى اولیاى الهى و اهل بیت عصمت و طهارت : بوده است. دعاى صباح از دعاهاى ارزشمند شیعه و مناجاتى شورانگیز و عاشقانه از امام عارفان و مولاى موحدان حضرت على علیه‌السّلام است و بنابر مشهور زمان قرائت آن بعد از اقامه فریضه صبح است و برخى گفته‌اند باید بعد از نافله فجر خواند.

آنچه از نظر خواننده گرامى مى‌گذرد شرحى مختصر بر دعاى صباح حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السّلام است که از خامه پر گهر عالم جلیل و فقیه جامع آیت‌الله حاج میرزا رضا کلباسى؛ صاحب کتاب انیس اللیل بر صفحه کاغذ چکیده است.

وى در مقدّمه این رساله به تعریف دعا، بیان شرایط، آداب دعا، و سپس به ترجمه فقره‌هاى دعاى نورانى صباح پرداخته است و با قلمى روان و شیوا فقره‌هاى آن را شرحى کوتاه آورده است.

سیر زندگانى مؤلّف این رساله که از علماى بزرگ و معروف اصفهان بوده در کتاب‌ها ومنابع فراوانى آمده است که از آن جمله مى‌توان به «مرآه المصنف» میرزا یحیى مدرّس، «مرآه الحجّه» استاد حجّت هاشمى خراسانى و «دانشمندان و بزرگان اصفهان» نوشته مرحوم سیّد مصلح‌الدین مهدوى اشاره نمود.

ما از منابع مختلف شرح حالى کامل و کوتاه در ابتداى این رساله آورده‌ایم که امید آن داریم گویاى ابعاد زندگى آیت‌الله کلباسى و منزلت ایشان باشد.

اثر حاضر بر اساس نسخه منحصر به فردى که در اختیار حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد کلباسى اشترى بود تصحیح گردیده است.

نسخه با خط نسخ آمیخته با نستعلیق خوانا و زیباست و تاریخ نگارش آن بنا بر آنچه در پایان نسخه آمده است در هفدهم ماه ذیحجّه سال ۱۳۴۲ قمرى مى‌باشد.

در تصحیح رساله کوشیده‌ایم عبارات مؤلّف اثر را به درستى دریافت نموده و منتقل کنیم وآیات و روایات را در حد توان و ضرورت از منابع آن آدرس دهیم. امید ما بر این است که جامعه اسلامى از فیض قلم این عالم جلیل‌القدر بهره‌مند گردد.

در این جا بر خود لازم مى‌دانم از همه کسانى که در به ثمر رسیدن این اثر کوشش نموده‌اند سپاسگزارى کنم به خصوص از جناب حجه‌الاسلام والمسلمین آقاى حاج شیخ احمد کلباسى اشترى که نسخه خطى شرح دعاى صباح را در اختیار این جانب قرار دادند، ونیز از دوست فاضل جناب آقاى رحیم قاسمى که این حقیر را در آماده‌سازى این اثر یارى کردند کمال تشکر و تقدیر را دارم.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته 

حوزه علمیّه اصفهان ـ مهدى رضوى

پاسخ دهید

سوال امنیتی: