مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان

امثال(اولین موضوع ترجمه تصویری قرآن کریم)

کدخبر: 5605
۲۹ مهر, ۱۳۹۳ در ساعت ۳:۰۰ ق.ظ

تمثیل یا همان ذکر نمونه های مشهود از یک مطلب قابلیتی است که می تواند در درک بهتر مطالب اثر گذار باشد.رد پای مثال در ادبیات ایران و جهان به وفور یافت می شود.

این مورد در ادبیات عرب هم وجود دارد. امیر مومنان در نهج البلاغه به زیبایی از تمثیل برای بیان معارف استفاده می فرمایند.خداوند سبحان نیز در قرآن که کلامی فوق بشری و بی بدیل است برای بیان بهتر مطالب مثال هایی ارزشمند را مطرح می فرماید.

استقبال بی نظیر مردم از نرم افزار بصائر (ترجمه تصویری قرآن کریم) که توسط این مرکز در سال ۱۳۷۷ تولید شد، منجر به تلفیق هنر نقاشی رنگ و روغن با مفاهیم آیات قرآن شد.

تابلوهای نقاشی فاخر و وزین با موضوع و نام اَمثال پس از چند سال تحقیق اساتید حوزه و دانشگاه در سال ۱۳۷۹ آماده شد و در نمایشگاه های مختلف در انظار مردم قرار گرفت. این تابلوهای نفیس با الهام از چهل و پنج آیه قرآن کریم، ارائه شده است و مطالبی از قرآن که خدای متعال برای فهم آن مطلب از مثال استفاده می فرماید را در قاب تصویر ارائه می دهد.همچنین پس از تولید فیلم، نقاشی و  پویا نمایی از مجموعه، نرم افزاری از مثل‌های قرآنی با نام نرم افزار امثال  تهیه و به علاقه مندان به قرآن خصوصاً جوانان تقدیم شد.

استان

شهرستان سال برگزاری محل برگزراری

اصفهان

اردستان ۱۳۸۶

دانشگاه اردستان

اصفهان

کاشان

۱۳۸۷

میدان پانزده خرداد

تهران

تهران ۱۳۸۷ مجتمع پزشکی امام خمینی (ره)

البرز

کرج ۱۳۸۷

سالن شهیدان نژاد فلاح شهرداری

اصفهان

مبارکه

۱۳۸۷

دانشگاه آزاد اسلامی واحد مجلسی

گلستان

گرکان

۱۳۸۷

سالن فخر الدین اسعد گرگانی

آ شرقی تبریز

۱۳۸۷

دانشگاه تبریز

زنجان زنجان ۱۳۸۷ و ۸۸

سالن نمایشگاه های بین المللی

فارس شیراز ۱۳۸۸ و ۸۹ و ۹۱

مسجد وکیل

تهران تهران ۱۳۸۸

دانشگاه علوم پزشکی ایران

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۳۲۳۴۳۶۱۰-۰۳۱  تماس حاصل نموده ودرصورت تمایل به برگزاری نمایشگاه می توانید درخواست کتبی خود را به info@hozeh.org ارسال نمایید.