بسم ِاللّهِ الرَحمن ِالرَحیم
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷

روز جهانی شیر مادر

روز جهانی شیر مادر

اصول دین اسلام تماماً منطبق با فطرت انسان بیان شده است، دین اسلام اصول بنیادین حفظ سلامتی و تندرستی را در دوره­‌های مختلف زندگی برای انسان مشخص نموده است، و این امر از لحظه تولد انسان نمود پیدا می­‌کند. تغذیه کودکان از لحظه تولد در قرآن و کتب دینی بسیار با اهمیت بوده و بدان بسیار سفارش شده است،

در دنیای امروز و با تحقیقات گسترده پزشکی رازهای بیان شده در قرآن نمایان‌­تر گشته است. بهترین تغذیه برای کودک از لحظه تولد تا سن دو سالگی از منظر دینی، تغذیه با شیر مادرش می­‌باشد، زیرا شیر مادر غذایی ایده­‌آل برای کودک است و توازن صحیحی از مواد غذایی را برای نیازهای او فراهم می­‌کند. برتری شیر مادر بر دیگر شیرها، تنها از نظر ترکیب و مقدار مواد غذایی نیست؛ بلکه آب حیاتی است با اثرهای عاطفی و روانی فراوان و حاوی فاکتورها و مواد مصونیت بخش بی­‌شمار است.

با تغذیه به وسیله شیر مادر احتیاجات کودک به انرژی و پروتئین در شش ماهه­ اول حیات به طور طبیعی تأمین می­‌شود و تا زمانی که مادر رژیم غذایی کاملی را دریافت کند، به هیچ ماده­ی غذایی تکمیل کننده ای احتیاج نیست.

تغذیه با شیر مادر، از نظر روحی سبب پیوند عاطفی بین مادر و شیرخوار می شود که در وابستگی مادر و فرزند به یک دیگر بسیار مؤثر است. شیر مادر استریل بوده و از نظر اقتصادی ارزان و همیشه در دسترس و از نظر دما مناسب است.

شیر مادر پروتئین و چربی مناسب برای کودک دارد و مواد مغذی و ویتامین‌های آن کامل‌ترین فرمول برای نوزاد است.

کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، کمتر از اطفالی که شیر گاو یا شیرخشک می خورند به اسهال و اختلال های گوارشی مبتلا می‌شوند. مقدار پروتئین شیر گاو بیشتر از شیر مادر است و تغذیه با آن، فشار بیشتری به کلیه کودک وارد می‌آورد؛ در حالی که هضم و جذب پروتئین شیر مادر برای نوزاد راحت است.

نسبت کلسیم به فسفر در شیر مادر به ترتیبی است که رشد و نمو و سلامت کودک را بهتر تأمین می­‌کند. کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌­شوند، در برابر بیماری‌ها مقاوم­‌تر هستند و مرگ و میر آن­‌ها بسیار کم­تر است. ریسک خطر عفونت از طریق شیر مادر، کمتر از تغذیه با بطری است. کودک از طریق آنتی بادی و دیگر مواد موجود در شیر مادر حفاظت می‌شود.

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر را با هدف حفظ سلامت و بهداشت در کودکان گرامی می‌­داریم۱٫

سید احمد سجادی

پی‌نوشت:

 ۱) راهنمای بهداشت و سلامت خانواده، پریسا پورعلمداری.

پاسخ دهید

سوال امنیتی: