بسم ِاللّهِ الرَحمن ِالرَحیم
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷

شور زندگی

شور زندگی

خانواده کوچک‌ترین و در عین حال تأثیر گذارترین واحد تربیتی به شمار می‌رود، به گونه‌ای که می‌تواند منشأ تحولات عظیم فردی، اجتماعی و رشد ارزش‌های انسانی باشد، ازاین رو، از دیرباز همواره از ابعاد مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است. با توجه به اینکه سعادت و شقاوت آدمی از کانون خانواده، به عنوان نخستین واحد اجتماع بشری سرچشمه می‌گیرد، همه ادیان آسمانی به این نهاد به عنوان کانونی برای حفظ کرامت انسانی و تأمین سلامت جسمانی، روانی و رشد معنوی او توجه خاصی مبذول داشته‌اند.

در محیط خانواده‌ای که براساس معیارهای اسلامی تشکیل شده باشد، آرامش و آسایش جسم و جان انسان تأمین می‌گردد و در صفا و صمیمیت و همفکری و همدردی و هماهنگی آن، پریشانی و خستگی‌های عصبی و جسمی زدوده می‌شود. چراکه دست آفرینش نوعى جاذبه و کشش درونى بین زن و مرد به امانت گذاشته تا اضطراب و ناآرامى آنان از طریق ازدواج به سکونت و آرامش تبدیل مى‏گردد. البته ازدواج و زندگى مشترک وقتى ثمربخش، سودمند و ماندگار است که روحیه‏ها و طرز تفکر دو طرف، همسو و نزدیک باشد. در غیر این صورت، ریسمان وحدت و یگانگى به ضعف و سستى مى‏گراید و سرانجام گسسته مى‏شود.

یکی از کارکردهای خانواده به عنوان کوچک‌ترین و قدیمی‌ترین نهادها، حفظ سلامت و بقای جامعه است. از جمله جهاتی که به ویژه در دهه‌های اخیر توجه به آن بیشتر شده، سلامت جنسی خانواده است. سلامت جنسی از عواملی است که به بقای خانواده کمک شایانی می‌کند.

غریزه جنسی از قوی‌ترین نیازهای درونی است و ارضای صحیح آن یکی از اهداف و آثار تشکیل خانواده به شمار می‌رود و بدیهی است که تعادل و استفاده بهینه از آن در مسیر مطلوب و پذیرفته‌شده عقل و شرع،‌ رمز سلامت و استحکام خانواده خواهد بود. ارضانشدن آن، به اختلالات عمیقی در روابط زوجین منجر می‌شود و در نهایت موجب از هم‌گسیختگی زندگی زناشویی می‌شود.

امروزه مشخص شده است، روابط جنسی پایدار زوجین در ثبات و تحکیم خانواده نقش مؤثری ایفا می‌کند و علاوه بر اینکه در حفظ سلامت جسمی و روانی زن و شوهر مؤثر است، در تربیت فرزندان نیز نقش بسزایی دارد. آمارهای طلاق و علل آن بیانگر آن است که علت مستقیم یا غیرمستقیم بسیاری از متارکه‌ها در کشور ناشی از مشکلات و اختلالات عاطفی و جنسی زوجین است.

مجموع نتایج به دست آمده از این مطالعات نشان می‌دهند که در خانواده یکی از ستون‌های محکم زندگی مشترک، داشتن ارتباط جنسی مبتنی بر یک رضایت دو سویه است. نظریه ناسازگاری جنسی به ما می‌گوید: از میان تمام عواملی که در پشت مشکلات خانوادگی به ویژه مشکلات منجر به طلاق وجود دارد، ناکامیابی جنسی است که از نظر اهمیت بر دیگر عوامل زمینه‌ای تقدم دارد. اگر زوجی در روابط جنسی و درک متقابل کامیاب باشند از بسیاری از مشکلات به راحتی می‌گذرند و یا از شدت آن کاسته می‌شود و یا قابل تحمل می‌شود و بالعکس نبود رابطه جنسی مناسب زمینه را برای دامن زدن به مشکلات جزیی و تبدیل آنها به مشکلات بزرگ مهیا می‌سازد. عملکرد جنسی مطلوب موجب آرامش روحی، تقویت اعتماد به نفس، احساس کامروایی، سرزندگی و شادابی، کاهش تنش‌های روزمره زندگی، احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتر به همسر می‌شود و نهایتا به تحکیم روابط خانوادگی کمک شایانی می‌کند.

در عوض هرگونه اختلاف در این رابطه به احساس محرومیت، ناکامی و ناامنی روانی، دلخوری، حسادت، بدبینی و سوءظن، اضطراب، عدم تمرکز، بی‌حوصلگی، بهانه‌گیری، خشونت، مقصر دانستن طرف مقابل در مشکلات زندگی، احساس تحقیر، افزایش تنش‌ها، بزرگنمایی مشکلات و احساس تنفر از همسر منجر شده که نتیجه‌ای جز حاکم شدن فضای سرد و بی‌روح بر زندگی و یا از هم‌گسیختگی زندگی مشترک نخواهد داشت.برخی افراد از نیازهای مرتبط با سلامت جنسی خود آگاهی کافی ندارند؛ در حالی که حق دارند از یک زندگی جنسی سالم و رضایت بخش برخوردار باشند.

بسیاری از زوج‌ها به برخی اختلالات جنسی مبتلا هستند اما به خاطر شرم و حیا و باورهای غلط حاضر نیستند مشکل خود را حل کنند. بروز مشکلات جنسی میان یک زوج، سلامت کل خانواده را به خطر می‌اندازد، اختلال در سلامت جنسی هم برای خود فرد عوارضی نظیر افسردگی، اضطراب، کاهش اعتمادبه‌نفس و انزوا را به همراه دارد و هم باعث بروز مشکل در حوزه روابط خانوادگی و زناشویی می‌شود که در نهایت ممکن است به طلاق عاطفی یا حقوقی ختم شود.

نکته‌ای که در این جا باید بر آن تاکید کرد، این است که در انسان بر خلاف سایر جانداران، انجام رفتار جنسی با همسر و کیفیت هم بستر شدن غریزی نیست، بلکه آموختنی است و باید روش صحیح آن را یاد گرفت، گر چه اصل وجود میل جنسی غریزی و فطری است.

به همین دلیل یکی از ضروریات برای هر پسر و دختر جوان که تصمیم به ازدواج دارند، این است که دانستنی‌های لازم برای این کار را یاد بگیرند. این دانستنی‌ها شامل مقدمات هم‌بستر شدن، شناخت نیازهای عاطفی یکدیگر در هنگام آمیزش و رعایت آن، شناخت راه‌های مختلف هم بستر شدن، آگاهی از راه‌های جلوگیری از بارداری، تنظیم خانواده، آگاهی از احکام شرعی آن اعم از زمان و مکان آمیزش و مسائل دیگر آن مثل غسل، رعایت بهداشت ظاهری مثل مسواک زدن، خوشبو بودن، آگاهی از نکات بهداشتی آمیزش و رعایت آن، آگاهی ضمنی از اختلال‌های جنسی و صدها نکته ریز و درشت است که باید برای فراگیری آن از راه صحیح از جمله مطالعه کتب مناسب اقدام کنند.

رسیدن زن و شوهر به اوج لذت جنسی (ارگاسم)، یکی از علائم انجام شدن موفقیت آمیز آمیزش جنسی است. اما با تأسف باید بگوییم بسیاری از همسران به دلایل مختلف که مهم‌ترین آن عدم آگاهی است، از انجام رضایت بخش این عمل ناتوان‌اند و به همین جهت به مشکلات زیادی اعم از جسمی و روانی مبتلا می‌شود. طبق آمارهای مختلفی که توسط کارشناسان امور خانواده ارائه می‌شود، درصد قابل توجهی از عوامل اختلاف‌های خانوادگی، ریشه در این موضوع دارد.

براین اساس مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان از سال ۱۳۹۱ اقدام به تهیه مجموعه تربیتی سبک زندگی اسلامی ایرانی نموده است که بخش تربیت فرزند در غالب هشت مجموعه کتاب و نرم افزار با موضوعات تربیتی، بهداشتی، رشد و تغذیه شناخت ویژگی‌ها و شیوه مواجه با نسل نوجوان و جوان آماده و به خانواده‌ای ایران اسلامی ارائه شده است.

در ادامه این مجموعه‌ها این مرکز از سال ۱۳۹۵ با نظارت علمی کلینیک سلامت خانواده دانشگاه شاهد تهران، اقدام به تهیه مجموعه خانواده و سلامت عاطفی و جنسی نمود که در سه بخش تشکیل خانواده، سلامت عاطفی و سلامت جنسی آماده عرضه شده است.

اینفوگرافی شور زندگی

پاسخ دهید

سوال امنیتی: