بسم ِاللّهِ الرَحمن ِالرَحیم
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷

دومین همایش از سلسله همایش های پویش برگزار خواهد شد

مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان دومین جلسه از سلسله همایش‌های پویش با موضوع «رفع مشکلات عاطفی و زناشویی از منظر طب سنتی اسلامی ایرانی» را جمعه بیست و نهم سال جاری با حضور استاد حکیم حسین خیراندیش در محل ساختمان قائمیه واقع در خیابان مسجد سید ویژه همسران برگزار خواهد کرد.

این همایش بخشی از پروژه «خانواده و سلامت عاطفی و زناشویی» است که به همت مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان مراحل نهایی تولید خود را طی می‌کند.
امروزه عدم آگاهی از مسائل عاطفی و زناشویی باعث بسیاری از مشکلات میان همسران شده است. طلاق عاطفی و جدایی زوج‌های زیادی در کشورمان ریشه در این ناآگاهی دارد که می‌شود با آموزش مهارت‌های بسیار ساده از وقوع آن جلوگیری کرد.
نرم‌افزار و کتاب جامع «خانواده و سلامت عاطفی و زناشویی» محصول این مرکز تحقیقاتی با بررسی عوامل مؤثر بر سلامت جنسی و عاطفی به همسران کمک می‌کند تا از تنش‌های زندگی مشترک رها شده و به روابط سالم دست یابند. این پروژه با رویکرد اصلاح ارتباطات زناشویی و بررسی بعد عاطفی همسران در دو مقوله روان شناسی و طب سنتی ایرانی – اسلامی تهیه خواهد شد.
محتوا و راهکارهای این مجموعه که با پژوهش و تحقیق در منابع تربیت دینی، روان شناسی و طب سنتی – اسلامی و با همکاری کلینیک سلامت عاطفی و جنسی دانشگاه شاهد تهران و جمعی از اساتید برتر طب سنتی اسلامی ایرانی صورت پذیرفته است، در سه قالب کتاب، نرم افزار قابل اجرا بر روی موبایل و رایانه تدوین و به زودی با حضور مسئولین استان و کارشناسان این حوزه رونمایی و عرضه خواهد شد.
امکانات کتاب و نرم افزار:
* بیش از ۵۰۰۰ صفحه محتوای پژوهشی در قالب ۲۰۰۰ موضوع مرتبط با سلامت عاطفی و زناشویی به شرح ذیل:
– ضرورت و فوائد ازدواج و تشکیل خانواده از جهت عاطفی، معنوی، اجتماعی و اقتصادی.
– تبیین پیش¬آگاهی¬های مورد نیز جوانان برای تشکیل خانواده با موضوعاتی همچون شناخت تفاوت¬های زن و مرد، جایگاه و نقش زن و مرد در خانواده، ضرورت توجه به سلامت روان و شخصیت طرف مقابل و کاوش در مسأله عشق و انتخاب همسر.
– تحقیقی مفصل در مورد معیارهای اصلی و فرعی انتخاب همسر و بیان ویژگی‌های همسران شایسته.
– معرفی راه‌ها و شیوه‌های شناخت و انتخاب همسر.
– بررسی رضایت زناشویی و عوامل موثر بر آن
– واکاوی ۵۰ عامل تقویت کننده و سرد کننده سلامت عاطفی زن و شوهر
– تبیین اهمیت سلامت همسران و نقش آن در تحکیم خانواده
– بررسی اختلالات و انحرافات جنسی به عنوان تهدید کننده سلامت همسران
– عوامل موثر بر سلامت همسران
* در بخش سلامت عاطفی و زناشویی خانواده از دیدگاه طب سنتی – اسلامی نیز عناوین کلی در حدود ۷۵ عنوان اصلی در دو بخش مجزای عاطفی و زناشویی راجع به:
– بخش عاطفی: ارکان و عناصر، مزاج و اهمیت آن در نظام خانوادگی، مزاج‌ها و نشانه‌های پدید آمدن آن (مزاج مردان، مزاج زنان، نشانه‌های کلی مزاج‌ها، مزاج اندام‌ها و…)، ویژگی‌های مزاج‌ها (زوج‌های هم مزاج، زوجهای با مزاج متفاوت، ویژگی افراد دارای مزاج¬های پایه)، اهمیت انتخاب همسر با در نظر گرفتن مزاج، مدیریت منزل و مزاج، مزاج-شناسی و مشکلات زناشویی، اهمیت مزاج سالم و بچه¬دار شدن، شناخت طبایع در خانواده، غذاهای هشت¬گانه جسم و روح، اَعراض نفسانی (هیجانات) و تأثیرات آن بر روان انسان.
– بخش زناشویی: پیش نیازهای تنظیم روابط زناشویی (اهمیت مسائل زناشویی، علل اصلی طلاق)، تدابیر زناشویی، بهداشت زناشویی)، همچنین بیماری های زنان و مردان در دو بخش مجزا به آن پرداخته شده است.
* امکان ارسال سوالات مخاطبان و استفاده از مشاوره صوتی کارشناسان پروژه.
* ارائه متن حدود ۵۰ عنوان کتاب با موضوع خانواده.
* نمایش بیش از ۳۰۰ دقیقه مشاوره تصویری در قالب موشن گرافیک، تصاویر متحرک.

پاسخ دهید

سوال امنیتی: