آشنایی با مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان

به یاری خداوند متعال و تحت عنایات حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان به امر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مظاهری (دام ظله) در اردیبهشت ماه سال 1377 تأسیس گردید. این مرکز جهت نشر معارف اسلامی و حضور در عرصه های فرهنگی کشور با استفاده از آخرین فن آوری های اطلاع‌رسانی گامهای مؤثر و چشمگیری در راستای پیشبرد و اعتلای پژوهشهای اسلامی برداشته و علاوه بر تولید ده ها عنوان نرم افزار دینی، به انتشار کتابهایی غنی نیز اقدام نموده که تأثیر این تحول بنیادین مورد توجه و قبول عالمان، محققان و اندیشمندان جامعه اسلامی و همچنین عموم مردم قرار گرفته است.

معرفی بخش‌های مختلف این مرکز:

تحقیقات

اهمیت تحقیق و پژوهش به عنوان زیربنای تمام فعالیتهای علمی، خصوصاً در راستای تهیه و تدوین متون اسلامی بر کسی پوشیده نیست. خصوصاً آن که محصولات این مرکز، مسیر مرزهای بین المللی را درنوردیده و به اقصی نقاط جهان راه یافته است. لذا مقوله تحقیقات در تولید محصولات فرهنگی، ظرافت و حساسیتهای خاصی را می طلبد. بر همین اساس تهیه، گردآوری، تدوین و سازماندهی اطلاعات مورد نیاز از جملۀ مهم ترین فعالیتهایی است که تاکنون با تلاش بی وقفه و خالصانۀ مسؤولین و محققان این مرکز با مراجعه به منابع تحقیقاتی و پژوهشی و استفاده از ابزارها و منابع اطلاعاتی به انجام رسیده است. واحد تحقیقات این مرکز در دو بخش انتشار کتاب و تولید نرم افزار فعالیت دارد:

1. تحقیقات (بخش انتشارات)

کتاب از اولین ابزارهای ارائه افکار و اندیشه های اشخاص و همچنین انتقال نتایج تحقیق و پژوهش به دیگران است. این مرکز افتخار دارد، که در راستای خدمت رسانی فرهنگی به فرهیختگان جامعه اسلامی، گامی بلند و تأثیر گذار برداشته و تاکنون کتابهایی با محوریت «صحیفه سجادیه» در قالب فرهنگ نامه موضوعی، شرح صحیفه و اِحیای روایتهای مختلف آن، همچنین صدها رساله علمی و پژوهشی از عالمان گذشته حوزه علمیه اصفهان احیاء و در چندین مجلد از مجموعه میراث حوزه علمیه اصفهان به زیور طبع آراسته و به اندیشمندان جامعه ارائه نموده است.

احیاء تراث

از آنجا که میراث علمی و فرهنگی هر مرز و بوم، نماد و نشان تواناییهای شگفت تاریخ سازان آن کشور است و این آثار در طی قرون متمادی مورد توجه بزرگان قرار می گیرد، لذا این مرکز به احیاء تراث برخی از عالمان دست زده، که در دوره های مختلف در اصفهان زیسته، تدریس داشته و یا در مزارات اصفهان مدفون گشته اند.
فرایند احیاء و عرضه میراث مکتوب گذشتگان شامل چهار وظیفه حفظ و نگهداری، تصحیح و احیاء، پالایش انتقادی و بهسازی و ساده سازی است. تصحیح و احیاء میراث گذشتگان که همان احیاء تراث است، احیاء اندیشه و تفکر عالمان این اقلیم بوده که ارتباط علمی مؤثری بین عالمان دیروز و اندیشمندان امروز برقرار می نماید.
ارزشمندترین قسمت این میراث گرانبها، میراث مکتوب فقیهان، مفسران، محدّثان و دیگر عالمان دینی و فرزانگان حوزه علمیه اصفهان در موضوعات تفسیر، حدیث، فقه، اخلاق و دیگر موضوعات است. حوزه علمیه ای که به تعبیر مقام معظم رهبری علومش همچون چشمه ای خروشان و جاری به همه مراکز علمی جهان اسلام جاری شده و بر آن است این مسیر را ادامه داده تا عظمت آن را نمایان سازد.

2. تحقیقات (بخش نرم افزار)

مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان توانسته است در طول چندین سال فعالیت خود نرم افزارهای متعدد پژوهشی و مرجع را تولید نماید.
بی شک در وادی پژوهش، نرم افزارهایی می تواند مثمر ثمر باشد که ضمن برخورداری از مطالب غنی، با اندیشه ای ژرف و نظام مند، منابع و کتابهای متعدد و مناسبی را با  قابلیت های رایانه ای به مخاطبین خود ارائه نماید. نرم افزارهای تولیدی این مرکز، با انبوهی از اطلاعات موجود و امکانات خاص پژوهشی، به دنبال این هدف است.
تحقیقات و پژوهش برای آماده سازی یک نرم ‌افزار پس از نیاز سنجی و مخاطب‌شناسی شامل این مراحل است:
  1. شناسایی مراکز پژوهشی که در این باره تولیداتی داشته اند.
  2. کتابشناسی موضوع
  3. انتخاب و گردآوری کتاب
  4. تایپ و آماده سازی
  5. فیش برداری مطالب به صورت کتابخانه‌ای و دیجیتال
  6. موضوع بندی
  7. تدوین، تألیف و ویراستاری

کتابخانه

بدیهی است هر مؤسسۀ پژوهشی در راستای امر تحقیق خود نیاز به متون پژوهشی خواهد داشت. پس نمی توان واحد کتابخانه را در این گونه مراکز نادیده گرفت، لذا این مرکز نیز برای امور جاری تحقیقاتی خود اقدام به تأسیس کتابخانه ای با گنجایش 30,000 جلد کتاب نموده است که هم اکنون بیش از نیمی از ظرفیت کتابخانه تکمیل گشته و دارای کتابهای بسیار غنی در زمینه علوم قرآنی، تفسیر، حدیث، فقه، ادبیات، نسخه شناسی، ترجمه و دیگر موضوعات می باشد که علاوه بر استفاده محققین این مرکز، مورد استفاده پژوهشگران حوزه و دانشگاه در سطح استان قرار می‌گیرد.

تولید

بدیهی است هر مؤسسۀ پژوهشی در راستای امر تحقیق خود نیاز به متون پژوهشی خواهد داشت. پس نمی توان واحد کتابخانه را در این گونه مراکز نادیده گرفت، لذا این مرکز نیز برای امور جاری تحقیقاتی خود اقدام به تأسیس کتابخانه ای با گنجایش 30,000 جلد کتاب نموده است که هم اکنون بیش از نیمی از ظرفیت کتابخانه تکمیل گشته و دارای کتابهای بسیار غنی در زمینه علوم قرآنی، تفسیر، حدیث، فقه، ادبیات، نسخه شناسی، ترجمه و دیگر موضوعات می باشد که علاوه بر استفاده محققین این مرکز، مورد استفاده پژوهشگران حوزه و دانشگاه در سطح استان قرار می‌گیرد.

1. تایپ، ویرایش و کدگذاری

کار سنگین تایپ صدها جلد کتاب، مقاله و متون مورد نیاز در امر تولید، تصحیح و ویرایش متون تایپ شده، از جمله وظایف این واحد می باشد. تمامی صفحات و عناوین تایپ شده، چنانچه برای نرم افزار آماده شده باشد، در قسمت نهایی، کدگذاری شده و به قسمت برنامه نویسی انتقال می یابد و اگر برای چاپ کتاب آماده شود، به بخش صفحه آرایی منتقل و پس از آن جهت چاپ، مراحل خود را طی می نماید.

2. گرافیک

گرافیک یکی از شاخه‌های علوم رایانه است که به ترسیم، تغییر و کار با تصاویر به شیوه‌های محاسباتی و رایانه‌ای می پردازد. این هنر، یکی از جذاب‌ترین و وسیع‌ترین کاربردهای رایانه‌هاست و برای ساخت پویانمایی دوبعدی و سه‌بعدی، شبیه‌سازیهای محاسباتی و پردازش تصاویر استفاده می شود.
طراحان، نقاشان و متخصصین گرافیک از جمله دست اندرکاران این واحد می باشند که ساخت تمامی موضوعات گرافیکی به دست توانای این هنرمندان و متخصصین صورت می پذیرد.

3. فیلم و صوت

مركز تحقيقات رايانه‏اى حوزه علميه اصفهان با پیشینه بسیار درخشان از نظر قدمت و خدمت در زمینه اشاعه فرهنگ و معارف اسلامى اقدام به راه اندازی استودیوی مجهز ضبط صدا و تصویر با دستگاهها و امکانات مدرن و فناوری نوین دیجیتال نموده است.
این استودیو، در زمينه تكنولوژي ضبط صدا و تصویر امکانات گسترده ای را دارا می باشد و افقي نوين در راستای پاسخگویی به نیازهای فرهنگی دینی، و همچنین تبیین مسایل و موضوعات مختلف مذهبی را فراهم آورده است.
این واحد، کار تهیه و ساخت فیلم های مورد نیاز هر نرم افزار، افکت گذاری، میکس تصاویر و فیلم ها ، تولید و تنظیم آلبوم های تواشیح و همخوانی ، نیایش های ویژه اذان، سخنرانی مذهبی، میزگرد های دینی، تولید داستان به صورت نمایشی، گویش کارنامه هشت سال دفاع مقدس، گویش متن و ترجمه قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه، گویش مقالات ماهنامه های مختلف و دیگر برنامه ها را بر عهده دارد .

4. انیمیشن(پویا نمایی)

پویانمایی یکی از زیرمجموعه‌های گرافیک رایانه‌ای است و هنر ساخت تصاویر متحرک با استفاده از رایانه می‌باشد. متخصصان این مرکز تاکنون توانسته اند دهها ساعت انیمیشن با موضوع آیات الهی و داستان های حضرات معصومین علیهم السلام را به صورت دو بعدی و سه بعدی طراحی و تولید نمایند.

5. برنامه نویسی

واحد برنامه نویسی مرکز، متشکل از تحلیل گران نرم افزار و برنامه نویسان مجرب و کارآزموده ای است که با استفاده از آخرین تکنیک ها و روش های موجود، مسئولیت برنامه نویسی طرحهای در دست تولید را بر عهده دارند.

ترجمه تصویری قرآن کریم

یکی از اهداف مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان ارائه مفاهیم بلند قرآنی برای عموم به ویژه جوانان می‌باشد. از آنجایی که یکی از شیوه های جذب مخاطب، استفاده از رسانه تصویر است و برخی از موضوعات قرآن کریم نیز قابلیت تصویرسازی دارد، لذا این مرکز با استفاده از تفاسیر و مفاهیم دقیق آیه های قرآن کریم، جنبه های مختلف آن را به صورت نقاشی و فیلم به تصویر کشیده‌ است.
ارائه ترجمه تصویری قرآن به صورت آثار ثابت و پویانمایی می تواند جامعه را با مفاهیم ظریف و زیبایی های نهفته و سعادت ساز قرآنی آشنا سازد. در این تصویر سازی، موضوعاتی چون نعمت ها و آیات الهی، رذائل و فضایل، قیامت، امثال قرآن، داستانها و احکام قرآن، قابل ارائه می‌باشد.
این اثر به دلیل تازگی نوع ارائه، محتوا و جذابیت، می تواند پیوند عمیقی با نسل جوان و آینده ساز جامعه جهت آشنایی بیشتر با مفاهیم قرآنی ایجاد نماید.
مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان با برخورداری از امتیاز نمایشگاه ترجمه تصویری قرآن کریم اقدام به برگزاری نمایشگاههایی در این زمینه نموده است.

پایگاه داده (Data Center)

يكي از مهمترين پيامدهاي پيدايش اطلاعات رايانه‌اي در سازمان ها، موضوع ذخيره سازي، پردازش، مديريت و ارائه آن در فضایی امن است. اين خدمات عمدتاً در چهارچوب Data Center در شبكه‌ها بررسي مي‌شود.
دیتا سنتر، مجموعه اى از سرویس دهنده ها، زیرساختهاى ارتباطى و تجهیزات دسترسى است که به منظور ارائه، نگهدارى و پشتیبانى از سرویس‌های تحت شبکه به کار گماشته می‌شود.
از آنجا که امروزه مديريت اطلاعات حتي در کسب و کارهاي کوچک نيز يک ضرورت حياتي محسوب مي شود؛ مراکز داده بسیار عظیم و متنوعی در سرتاسر شبکه جهانی اینترنت در حال سرویس دهی هستند که از جمله فوائد آن می توان به حذف ترافیک بی مورد، کاهش ارزبری و بالا رفتن ضریب ایمنی اشاره کرد.
این مرکز داده می‌تواند به عنوان یک مرکز پردازشی، جمع‌آوری، ذخیره داده و پشتيبان گيري (Backup) براي حفاظت از اطلاعات و داده هاي موجود محسوب شود.
دیتا سنتر مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه با توجه به ضرورت انتقال خدمات مربوط به میزبانی سایتها به داخل کشور از جهت حفظ اطلاعات محرمانه و کاهش وابستگی کشور، فضایی امن برای مدیریت اطلاعات شامل ذخیره سازی، نگهداری، طبقه بندی، بازیابی و توزیع اطلاعات از طریق ارتباطات پرسرعت وکاهش ترافیک در دروازه نقاط بین المللی دنیا را برای سازمانها و نهادها فراهم کرده است.
علما، فضلا، اندیشمندان، دانش پژوهان، دانشجويان، مبلغان و طلاب علوم ديني حوزه و دانشگاه، کانونهای فرهنگی و همه مراکز علوم اسلامی سطح کشور می توانند با اجاره کردن فضا و تجهیزات در این مرکز، اطلاعات و سرویس های مبتنی بر وب خود را بر روی بستر اینترنت یا اینترانت راه اندازی کنند و از این خدمات به صورت رایگان بهره مند شوند.

بازرگانی

این بخش فعالیت‌های مختلفی را برعهده دارد که می توان به این موارد اشاره داشت: عرضۀ نرم افزارهای تولیدی و کتابهای منتشر شده توسط مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان، برگزاری و شرکت در تمامی نمایشگاههای علوم اسلامی،رسانه های دیجیتال، نمایشگاههای ترجمه تصویری قرآن کریم، نمایشگاه قرآن ماه مبارک رمضان،نمایشگاه الکامپ،نمایشگاههای کتاب،نمایشگاههای نوروزی، عفاف و حجاب و سایر نمایشگاهها در سطح استان و کشور و انعقاد قرارداد با کلیۀ مؤسسات جهت سفارش نرم افزار و تولید برنامه های چند رسانه ای.

1. خدمات پس از فروش

از آنجایی که تولیدات این مرکز اعم از نرم افزار و کتاب در سطح وسیعی توزیع می شود و علاقه مندان زیادی را از جای جای میهن اسلامی و حتی از خارج کشور به خود جلب نموده، قسمت خدمات پس از فروش برای رفع مشکلات احتمالی و پوشش دادن به مشترکان دایر گردیده تا این امر خود پشتوانه ای برای محصولات مرکز و گویای خدمت صادقانه دست اندرکاران مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان باشد.

2. روابط عمومی

عمده فعالیتهای این بخش شامل:
ارتباط با علما و اندیشمندان حوزه های علمیه، دانشگاهها، مؤسسات تحقیقاتی، مراکز علمی و کتابخانه های سراسر کشور
تنظیم روابط مرکز با نهادها، ادارات، سازمانها، ارگانها و موسسات جهت معرفی فعالیتها و محصولات
تبلیغ و اطلاع رسانی عمومی از فعالیتهای مرکز

اداری – مالی

امور مالی- اداری، یکی از بخش هایی است که در هر سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کلیه امور اجرایی مالی تحت نظارت و کنترل این قسمت انجام می پذیرد که از اهم وظائف آن رسیدگی به این امور می باشد:
گزینش پرسنل، انعقاد قرارداد و تکمیل پرونده های پرسنل، پرداخت حقوق و دستمزد، پاسخگویی به سؤالات پرسنل در زمینه اداری و مالی، پیگیری امور نیروها با دیگر ادارات ( اداره کار و امور اجتماعی، سازمان تأمین اجتماعی و … )، ثبت اسناد و عملکرد مالی روزانه و تنظیم صورت هزینه های ماهانه، تهیه گزارشات مالی دوره ای.

فنی

با توجه به گسترش روز افزون ارتباطات و انتقال اطلاعات در بستر شبكه و اینترنت، و مبادله حجم وسیعی از اطلاعات از این طریق، بخش فنی در تمامی سازمانها مهم تلقی می شود.
از مهمترین وظایف کارشناسان فنی، می توان به این موارد اشاره نمود:
راه اندازی شبکه داخلی، ایمن سازی محیط شبکه، نظارت بر ارتباطات اینترنتی داخل و خارج مجموعه، اختصاص پهنای باند و تعیین میزان دسترسی کاربران داخلی به اینترنت، پشتیبانی فنی سیستم کاربران مجموعه به صورت روزانه، تکمیل بانک نرم افزاری مجموعه، ارتقاء دانش فنی نیروها، ارتقاء نرم افزارها و قطعات سخت افزاری.

لوح‌ها و افتخارات مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان

مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان در زمینه تولید نرم افزار به کسب افتخاراتی نائل آمده که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد:
1- خادم کشوری قرآن کریم در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم سال 1384
2- خادم نیایش سال 1383
3- برنده لوح تقدیر هیئت داوران نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در سال 1378 و 1379
4 -برنده لوح تقدیر در جشنواره قرآنی تسنیم سال 1389
5 -خادم فرهنگ عمومی استان سال 1386
6 -یاور استانی قرآن کریم سال 1382
7 -اخذ چندین لوح افتخار و تندیس از وزاری فرهنگ و ارشاد اسلامی سال‌های 1379، 1380و 1389
8 -اخذ رتبه اول و لوح افتخار و تندیس چهارمین جشنواره فرهنگی، هنری امام‌رضا علیه‌السلام در سال 1388
9 – رتبه اول در جشنواره نرم افزاری رسانه‌های دیجیتال سال 1389
10 -برگزیده کتاب سال حوزه و خادم کتاب حوزه سال 1388
11 -رتبه دومین تولید کننده نرم‌افزارهای علوم اسلامی کشوری سال های 1382 و 1385
12- رتبه اول در ششمین نمایشگاه سراسری نرم افزار علوم اسلامی سال 1380
13 -دریافت ده‌ها لوح سپاس از ائمه جمعه و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در نمایشگاه‌های استانی
14- تقدیر مکتوب آیات عظام و علما از فعالیت‌ها، تحقیقات، تولیدات و انتشارات مرکز.
سبد خرید
پیمایش به بالا